top of page
  • Tomas

Jak vést marketingový workshop?

Aktualizováno: 21. 1. 2020


Marketingový workshop

Výzkum není vždy jediným řešením konkrétního zadání. Často se dostáváme do situace, kdy je lepší realizovat s klienty workshop, případně výzkum s workshopem kombinujeme. Není ale workshop jako workshop. Dnes pro vás máme pár tipů, které vám mohou pomoci workshop udělat lépe.

1. Příprava workshopu

Už Benjamin Franklin říkal "Kdo selže v přípravě, tak je připraven selhat". Toto platí i pro workshop. V případě workshopu je potřeba samozřejmě začít definicí cíle a na základě toho zvolit vhodný postup, to nemusíme rozebírat. Je zde ale celá řada věcí, které by vám mohly i dobře vymyšlený workhsop zničit. Tak například:

- neuřízená očekávání klíčových lidí

Už v rámci přípravy se ujistěte, že klíčoví lidé - například nadřízení, majitelé či akcionáři, dobře vědí, čeho chcete workshopem dosáhnout a souhlasí s tím. Nespokojte se s vágně definovaným cílem typu "Chceme sestavit koncept výrobku", protože není moc horších věcí, než když se vám při workshopu vše podaří, odcházíte spokojeni a nadřízený vám výsledky smete ze stolu, protože si představoval něco úplně jiného. Definujte jasně, jak budou výsledky vypadat a zkuste je před workshopem ukázat i na nějakém konkrétním příkladu. Ideální je, pokud klíčové lidi do workshopu přímo zapojíte.

- technicky, materiálně nebo personálně podceněná příprava

Ve většině případů platí, že "méně je někdy více". U přípravy workshopu na toto zapomeňte! Všeho raději dvakrát více - flipchartů, fix, projektorů, kávy, asistentů... Není dobré, když vám v průběhu workshopu přestane psát fixa, když najednou nemáte čím přilepit flipchartový papír na zeď, když není, kam jít pracovat v menších skupinkách. My používáme takový malý checklist, který pečlivě před každým workshopem procházíme. Zároveň máme kufřík, říkáme mu Béďa, a ten taháme všude s sebou. Napište nám a my vám obratem pošleme seznam věcí, které v Béďovi máme a které by ve výbavě facilitátora neměly chybět.

2. Realizace workshopu

I v průběhu samotného workshopu je pár kritických míst, na která je třeba si dát pozor. Nejdůležitějším z nich je samotný úvod, protože pokud se vám nepovede úvod, je těžké a někdy skoro nemožné z toho vybřednout. A proto doporučujeme:

- neriskujte hned při úvodu workshopu

Máme osvědčené, že je lepší začít spíše střízlivěji a opatrně, než experimentovat s účastníky hned od začátku, zejména, pokud všechny účastníky dobře neznáte. Pokud se na to cítíte, můžete zahájit nějakými zahřívacími hrami nebo kreativními cvičeními, ale většině z vás doporučujeme držet se jednoduchého schématu:

a) představte cíle workshopu

b) představte sebe a seznamte se s účastníky - není od věci v tento okamžik zjistit, jaká jsou jejich očekávání od workshopu

c) představte agendu - ta musí působit velmi jednoduše, ať účastníky nevyděsíte hned v úvodu

d) stanovte si pravidla - do pravidel zakotvěte věci, které se těžko hlídají - např. zákaz používání mobilních telefonů

3. Vyhodnocení workshopu

Bez vyhodnocení, jako by workshop nebyl. Znáte tu větu na konci porady: "Tak to někdo nějak sepište, jo..."? U workshopu to zní velmi často a naprosto oprávněně. Takže je dobré s tím počítat.

- nespoléhejte na to, co je napsáno na flipchartech

Někdo, kdo bude zapisovat průběh workshopu, je absolutní nutností (tedy pokud nemáte paměť jako slon). Nespoléhejte se na to, že vše vyčtete z flipchartů a barevných lepících papírků. Písemné vyjadřování účastníků je většinou velmi daleko od ideálního stavu. Doporučujeme pořizovat i fotodokumentaci, ta se hodí do prezentace výsledků pro přiblížení atmosféry a navíc se každý rád na fotkách vidí. Flipcharty si samozřejmě schovejte také - nerolujte je, ale překládejte je. Proč? Uvidíte :-)

Doufáme, že něco z výše uvedeného se vám bude hodit. Jestli chcete více tipů, ozvěte se nám. Jestli chcete postoupit jednodenní workshop na téma "Jak vést workshop", ozvěte se nám také!

222 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page